Какво представляват "спортните" спирачни маркучи?
Всъщност това са тефлонови маркучи, с метална оплетка и евентуално PVC външно покритие, което не е задължително и присъства спрямо производителя на маркуча.
Сами по себе си конструкцията им ги прави изключително издържливи и вечни маркучи. Обяснявам защо.
Тефлона е вид високоустойчива, техническа пластмаса и се използва за доста неща – например за втулки и е страхотен материал. Част от неговите плюсове са широко температурен интервал на използване, химически инертен, негорим и е силно устойчив на агресивни разтворители и стареене.
В допълнение към него идва метална, неръждаема оплетка, което означава че при каквито и условия да подложиш този маркуч – той няма да се надуе или разтегне. А това е нещо, което се получава при оригиналните гумени спирачни маркучи на моторите, особено когато те вече са доста стари.
Този тип маркучи могат да имат и 3-ти най-външен слой – PVC обвивка. Тя е по-скоро защитна и декоративна, предпазва от протриване металната обвивка на маркуча.
Какво се постига с използването им?
От обясненото по-горе следва, че използването на този тип маркуч води до:
- спирачките стават по-директни и адекватни, реагират по-бързо
- постига се по-голяма спирачна сила
- силата на натиск от лоста не се губи в раздуване на маркучи, съответно се постига с по-малък натиск на лоста по-голяма приложена сила в спирачните апарати
- спирачната течност не потъмнява, както се случва при използването в гумени маркучи. Това е резултат от стареенето на гумата и нейното разлагане/разпадане.
- Този тип маркучи стареят доста по-бавно от гумените, съответно живота им е по-дълъг
Това е и причината тези маркучи да се наричат или най-често да се срещат като “Спортни”. Подходящи са за всякакви хидравлични, спирачни системи – с ABS и системи, без такъв.
Подходящи за туристическо, градско каране или са само за състезателни машини?
Всъщност това е много добър ъпгрейд за всеки мотор и определено си заслужава. Приложим е за всеки един тип превозно средство – коли, шосейни, туристически, кросови мотори, атв-та. При моторите е доста популярен ъпгрейд особено, когато се сменят 10-15 годишни гумени маркучи. Разликата е доста осезаема.
А в комбинация с рециклиране на спирачни апарати и нова спирачна течност – разликата е доста голяма. За да е пълно щастието – може да се рециклира и спирачната помпа, но тя по-рядко дефектира или прави проблеми и тази стъпка може да се пропусне.
Искам да обърна внимание на две неща, първото от които е МНОГО ВАЖНО!
Внимание 1
Не си правете и купувайте маркучи от магазини за хидравлични системи.
Причината за това е, че те използват маркучи с по-голям вътрешен диаметър, съответно количеството спирачна течност вътре е доста повече, а помпата няма този обем и сила, и не е предвидена за това. Съответно се получава обратен ефект и спирачките стават по-меки, не може да се приложи тази сила и тя се губи в самия маркуч.
Използвайте само и единствено маркучи, предвидени като спирачни. Именно те са с малък вътрешен диаметър, каквито се очаква да са. Цената излиза една и съща при изработка на маркуч от магазин за хидравлични системи и при изработка на маркуч от сервиз за мотори.
Не си правете подобни опити, точно със спирачната система!
Внимание 2
Спирачните линии са няколко типа като се различават в конструкцията си.
Много често стандартната линия е като изобразената по-долу “3 Lines – Type 950 Fitting”. От спирачната помпа тръгва един маркуч, който влиза в тройник намиращ се около калника на мотора. От там тръгва по един маркуч за всеки апарат.
При смяната на маркучи стандартната линия може да се промени, с цел подобрение. Най-използваната и препоръчвана линия е “2 Lines Alternative”, когато се спуска по един маркуч за всеки спирачен апарат. В случая с V-strom-a или с повечето шосейни мотори – от спирачната помпа тръгват два маркуча – един за левия и един за десния апарат.
С този тип линия се постигат:
- по-малко свързващи точки, които могат да дефектират
- по-добро обезвъздушаване, защото се махат неща като тройници и сгъвки на маркуча, в които може да остане въздух
- още по-добра работа на спирачната система, защото на двата спирачни апарата се прилага абсолютно една и съща сила, но това едва ли би направило впечатление при ъпгрейд от гумен маркуч